ست استنشاقی انتونوکس (گیوینگ ست / دیماند ولو)

گیوینگ ست (ست استنشاقی انتونوکس) دستگاهی است به‌ منظور استفاده از گاز تسکین درد انتونوکس (DarmanoX (Entonox که در سیلندرهای High pressure آبی‌رنگ با شانه سفید ذخیره می‌شوند.

اجزای گیوینگ ست

ست استنشاقی انتونوکس (گیوینگ ست / دیماند ولو) شامل یک رگلاتور و شیر دمنده است شیر دمنده خود از دو جزء، بدنه اصلی و یک شیر بازدم یک‌بارمصرف که برای استفاده اختصاصی بیمار است تشکیل‌ شده است.
برای استفاده از این ست ابتدا رگلاتور و شیر دمنده را به هم متصل کرده و پس از حصول اطمینان از قرار گرفتن (Inlet O-ring) واشر دهانه ورودی گاز انتونوکس روی رگلاتور، ست را روی شیر سیلندر انتونوکس لغزانده تا پین آن در سوراخ‌های شیر سیلندر قرار گیرد و درنهایت شیر سیلندر را باز کرد و شروع به استنشاق کنید.
بدنه اصلی شیر دمنده دارای یک ساز و کار ویژه‌ای است که با حرکت رو به‌ جلوی دریچه پشت بدنه اصلی شیر دمنده براثر دم بیمار باز می‌شود و بیمار به‌راحتی شروع به استنشاق گاز انتونوکس می‌کند.

جلوگیری نشر احتمالی نیتروس اکساید

به‌ منظور جلوگیری نشر احتمالی گاز نیتروس اکساید موجود در بازدم بیمار شیر بازدمی دیگری روی بدنه اصلی شیر به شکل زیر متصل می‌شود که گازهای خروجی ناشی از بازدم را وارد سیلندر دیگری می‌نماید و از پخش گاز نیتروس اکساید (N2O) در محیط جلوگیری می‌کند.

روش بهره‌ برداری گیوینگ ست

قبل از اتمام گاز انتونوکس سیلندر نسبت به تعویض آن اقدام نمایید و مطمئن شوید که محتویات سیلندر برای درمان برنامه‌ ریزی‌ شده کافی است. قبل از اتصال رگلاتور به سیلندر، شیر را لحظه‌ای باز و بسته نمایید.
قبل از شروع کاردرمانی مطمئن شوید که دستگاه به رگلاتور متصل بوده و شیر سیلندر به‌اندازه کافی باز است و هیچ‌ گونه نشتی وجود ندارد.
شیر سیلندر را همواره به‌ آرامی و در جهت خلاف عقربه ساعت بازکنید.
قبل از شروع درمان، با فشردن دکمه "TEST" از عملکرد صحیح شیر دمنده مطمئن شوید. پس از فشردن دکمه "TEST"، گاز انتونوکس باید به‌ آسانی جریان یابد، با رها کردن دکمه "TEST" جریان گاز انتونوکس باید متوقف شود.
بیمار باید دهنی را در دهان خود قرار داده یا ماسک صورت را بر روی بینی و دهان گرفته و نفس بکشد. هرچه تنفس بیمار عمیق‌ تر باشد، حجم بیشتری از گاز انتونوکس خارج می‌شود.
شیر دمنده برای مصرف گاز تسکین درد انتونوکس طراحی‌ شده است و نباید برای مدتی طولانی‌تر از مدت تجویزشده مورد استفاده قرار بگیرد. از وصل کردن سربند یا مهار به ماسک صورت خودداری کنید.
از دکمه "TEST" برای افزایش میزان گاز انتونوکس خروجی در هنگام بهره‌ برداری از گاز انتونوکس به‌ هیچ‌ عنوان استفاده نکنید.
درمان نوکس (انتونوکس) یک گاز انتونوکس خود تجویزی بوده لذا بیمار برحسب نیاز خود نسبت به استنشاق آن اقدام خواهد نمود.
پس از تکمیل درمان، شیر سیلندر را ببندید و فشار داخل شلنگ را قبل از جدا کردن رگلاتور از شیر سیلندر با فشردن دکمه "TEST" کم کنید تا کاملاً تخلیه شود و سپس پیچ گیره رگلاتور را با دست‌باز کنید. این مراحل عیناً در مورد جایگزینی سیلندر پر با خالی نیز باید رعایت گردد.
شیر دمنده را بین نوبت‌های مصرف در محیطی تمیز نگهداری کنید.
بند کمک می‌کند تا شیر دمنده در زمانی که از آن استفاده می‌شود، به زمین نیفتد لذا ترجیحاً از جدا کردن آن خودداری فرمایید.

موارد احتیاط گیوینگ ست

برای هر بیمار جدید یا پس از 30 روز استفاده برای هر بیمار، از یک شیر بازدم جدید استفاده کنید. در صورت مشاهده آلودگی یا تغییر رنگ در شیر بازدم، تعویض آن ضروری است. (شیر بازدم یک‌بارمصرف است)
هرگز اجازه ندهید گاز انتونوکس با نفت، روغن، گریس یا سایر مواد پایه نفتی تماس برقرار کند.
در صورت نشتی در محل اتصال رگلاتور به شیر سیلندر نسبت به تعویض واشر سیاه‌رنگ (اورینگ) سازگار با اکسیژن اقدام نمایید.
از مصرف یا نگهداری کردن گاز تسکین درد انتونوکس در مجاورت گرمای بیش‌ازحد (بالای 50 درجه سانتی‌گراد) یا دمای زیر 10 درجه سانتی‌گراد خودداری کنید.
سیلندر محتوی گاز انتونوکس را قبل از مصرف 24 ساعت در دمای بالای 10 درجه سانتی گرد قرار دهید.
در اطراف سیلندر و دستگاه گاز تسکین درد انتونوکس سیگار نکشید.
سیلندرها را مطابق با مقررات ایمنی بر روی دیوار، پایه یا چرخ محکم کنید و هنگام جابجایی از بسته بودن کلاهک محافظ شیر اطمینان حاصل فرمایید.
شیر دمنده را در اتوکلاو قرار ندهید. شیر بازدم اختصاصی بیمار، بدنه اصلی شیر را در استفاده عادی از آلودگی حفظ می‌کند.
قسمت خارجی بدنه اصلی شیر دمنده و شلنگ گاز انتونوکس را با یک تمیزکننده الکلی یا ضدعفونی‌کننده تمیز کنید. محیطی تمیز نگهداری کنید.
اگر به آلودگی بدنه اصلی شیر دمنده مشکوک هستید، استفاده از آن را متوقف کرده و به » راهنمای سرویس شیر دمنده تسکین درد«مراجعه کنید.

موارد مصرف گیوینگ ست

زایمان طبیعی بدون درد
تعویض پانسمان زخم های ناشی از سوختگی
اورژانس وآمبولانس
درد های ناشی ازآسیب ترومائی
پوست وزیبائی
کایروپراکتیک
تزریقات دردناک مخصوصا دراطفال
مراکز مدیریت بحران
ترک اعتیاد

سوالات متداول گیوینگ ست

1چرا جریان گاز انتونوکس در گیوینگ ست وجود ندارد؟
1- بدنه اصلی شیر دمنده به درستی متصل نشده است. سیلندر گاز انتونوکس را وارسی کنید. از اتصال صحیح زبانه ویژه گاز مطمئن شوید.
2- سیلندر گاز انتونوکس خالی است. سیلندر گاز انتونوکس را تعویض کنید.
3- واحد پایانه گاز طبی روی سیستم لوله کشی، قطع می‌باشد. برای کارو تفکیک خروجی‌های سیستم لوله کشی گاز طبی از یک فرد مطلع کمک بگیرید.
4- زبانه شیر دمنده مسدود است. تعمیر یا تعویض ضروری است.
5- دریچه شیر دمنده سوراخ شده است. در این مورد، شیر دمنده با دکمه "Test" کار می‌کند ولی با استنشاق از طریق دهنی یا ماسک صورت کار نمی‌کند. تعمیر یا تعویض ضروری است.
2چرا نشت گاز انتونوکس همراه با صدا رخ داده است؟
1- شیر یا دریچه از جای خود خارج شده است. شیر بازدم را خارج کرده و بررسی کنید که دریچه به شکل مسطح قرار داشته باشد و با فشردن دکمه "Test" به جلو و عقب حرکت کند.
2- شیر اصلی، فرسوده، خمیده یا شکسته شده است. تعمیر یا تعویض ضروری است.
3چرا جریان گاز انتونوکس یکنواخت است؟
شیر اصلی آسیب دیده یا مسدود است. تعمیر یا تعویض ضروری است.
4چرا جریان گاز انتونوکس کافی نیست؟
1- شیر اصلی آسیب دیده است. تعمیر یا تعویض ضروری است.
2- دریچه سوراخ شده است. تعمیر یا تعویض ضروری است.
3- فشار خیلی کم است و/یا سیلندر گاز تقریباً خالی است. گاز را وارسی کرده و/یا سیلندر گاز را تعویض کنید.
5چرا شیر بازدم به بدنه شیر دمنده متصل نمی‌شود یا روی آن باقی می‌ماند؟
شیر بازدم اختصاصی بیمار به قسمت‌های نگهدارنده آسیب زده است. قسمت زیرین شیر بازدم اختصاصی بیمار را بررسی کنید تا مطمئن شوید که قسمت‌های نگه دارنده خم نشده یا آسیب ندیده‌اند.
قبل از فشار دادن شیر بازدم اختصاصی و درگیر کردن آن با زبانه‌های نگه دارنده، حتماً آن را بچرخانید تا در محل خود قرار بگیرد.
اعمال نیرو برای فشار دادن شیر بازدم اختصاصی پیش از قرار دادن آن در محل مناسب خود، آسیبی غیر قابل جبران به شیر بازدم وارد می‌کند.
یک شیر بازدم اختصاصی جدید نصب کنید.