کرایو نیتروس اکساید

کرایوتراپی (یا سرما درمانی)، یک روش درمانی خاص است که در آن ضایعات سطحی پوست، تحت انجماد قرار می‌گیرند. ممکن است انجماد مناسب‌ترین راه درمان برای انواع مختلفی از ضایعات پوستی باشد. این روش نسبتاً ارزان، ایمن و قابل ‌اعتماد است. اصطلاح کرایو تراپی مابین سال‌های 1880 تا 1890 میلادی از دو واژه یونانی κρυο به معنای سرما و θεραπεια به معنای درمانی گرفته شده است.
هدف از کریوتراپی کاهش سوخت و ساز سلولی، افزایش بقای سلولی، کاهش التهاب، کاهش درد و اسپاسم انقباض عروق است. از موارد کاربرد دستگاه کرایوتراپی در کنترل و درمان برخی بیماری‌های زنان، سالک، بواسیر، یبوست، دردهای بعد از عمل جراحی در پرتو درمانی، از بین بردن چربی‌های اضافه بدن، از بین بردن ضایعات پوستی مثل خال، زگیل، کک ومک و میخچه و دیگر ضایعات پوستی است.
کرایوتراپی به وسیله دستگاه کرایو انجام می‌شود.
نیتروس اکساید مایع در این دستگاه باعث تولید سرما شدید می‌شود که زمانی که روی ضایعه مورد نظر اسپری می‌شود دمای ضایعه را به سرعت و به مقدار قابل توجهی پایین می‌آورد، این امر باعث فریز شدن و مرگ سلولی ضایعه می‌شود. این روش به صورت سرپایی انجام می‌شود. کرایوتراپی عوارضی بعد از اسپری کردن ندارد، البته سوزش و درد ناحیه ممکن است در بعضی افراد پیش بیاید که امری طبیعی است. معمولاً نیاز به مراقبت خاصی ندارد فقط فرد بیمار باید از دست‌کاری کردن آن محل اجتناب کند.

موارد مصرف کرایو نیتروس اکساید

1- کرایو پوست
2- کرایو زنان

کرایو پوست نیتروس اکساید

کرایو پوست روشی است که در آن ضایعات سطحی پوست، تحت انجماد قرار می‌گیرند. ضایعه‌ی پوستی اسپری شده، به مدت چند روز به صورت تاول سفید یا قرمز و کبود رنگ مشاهده خواهد شد. و بعد از پوسته پوسته شدن ضایعه‌ی مذکور از بدن جدا خواهد شد. در طی این روند بدن با تولید سلول‌های جدید بافت جدید را جایگزین ضایعه‌ی فریز شده خواهد کرد. در نتیجه اثری از ضایعه‌ی مذکور باقی نخواهد ماند جز در برخی موارد که ممکن است محل درمان بصورت لکه‌ی سفید کم رنگ یا اسکار باقی بماند.

موارد مصرف کرایو پوست :

زگیل‌های ویروسی در کودکان
زگیل‌های ویروسی در بزرگسالان
زگیل آبکی در بزرگسالان
کراتوز سبورئیک (زگیل سالخوردگی)
اکتینیک کراتوز (ضایعه‌ای پیش سرطانی که در اثر نور خورشید ایجاد می‌شود)
زوائد و یا تگ‌های پوستی
کنترل و درمان بیماری سالک، بواسیر، یبوست، دردهای بعد از عمل جراحی در پرتو درمانی از بین بردن چربی‌های اضافه بدن
از بین بردن تغییرات رنگی پوست و لک‌های ناشی از آفتاب
اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئیدها
کیست‌ها و ضایعات توموری خوش خیم
خال‌های ملانوسیتیک
انواع همانژیوم‌ها از جمله سارکوم کاپوزی
بیماری ویتیلیگو یا برص

کرایو زنان نیتروس اکساید

کرایو زنان، یک روش درمان زخم دهانه‌ی رحم جهت از بین بردن یک لایه از بافت دهانه‌ی رحم است. کرایو زنان در مواردی استفاده می‌شود که لازم باشد یک یا چند لایه از بافت دهانه‌ی رحم به‌طور کامل تخریب شود. در این روش درمان زخم دهانه‌ی رحم با استفاده از گاز ، با ایجاد دمای بسیار پایین، سلول‌های سطحی از بین رفته و پس از مدتی انتظار رشد سلول‌های طبیعی را داریم. استفاده‌ی اصلی کرایو، در تغییرات پیش سرطانی دهانه‌ی رحم است. اما، مورد استفاده‌ی فرعی کرایو ، همین زخم دهانه‌ی رحم است.

سوالات متداول کرایو پوست

1انجام کرایوتراپی معمولاً چقدر زمان لازم دارد؟
مدت زمان درمان به مساحت ضایعه و همچنین ضخامت آن بستگی دارد. پس از ارزیابی بالینی ضایعه، پزشک زمان کاربرد کرایوتراپی را انتخاب می‌کند.
2آیا درمان به روش کرایوتراپی دردناک است؟
زمانی که نیتروس اکساید به عمق ضایعه می‌رسد دردی مشابه فرورفتن یک خودکار در پوست حس می‌شود. چند دقیقه بعد از درمان ممکن است مقدار کمی احساس سوزش وجود داشته باشد. گاهی ممکن است یک تاول به وجود بیاید و برای چند ساعت باقی بماند
3تفاوت نیتروژن مایع و نیتروس اکساید در کرایوتراپی چیست؟
تفاوت در ساختار مولکولی آن‌هاست. مهم‌ترین نکته این است که نیتروس اکساید مایع به سردی نیتروژن مایع نیست و استفاده از آن خطر رنگ‌دانه‌ای شدن کمتری دارد.
4چگونه می‌توان از رنگ‌دانه‌ای شدن پوست بعد از درمان جلوگیری کرد؟
نیتروس اکساید مایع به سردی نیتروژن مایع نیست، بنابراین در صورت استفاده از آن، خطر از بین رفتن ملانین در پوست در اثر انجماد بیش از حد کمتر است. همچنین استفاده از دستگاه‌هایی با دقت بالاتر که فقط ضایعه را تحت تأثیر قرار دهد و روی بافت سالم اطراف آن اثری نداشته باشد نیز توصیه می‌شود.
5آیا درمان خال به‌وسیله کرایوتراپی امکان‌پذیر است؟
درمان خال تنها پس از معاینه توسط یک پزشک واجد شرایط امکان‌پذیر است؛ زیرا ضایعه‌ای که به عنوان خال ظاهر شود به طور بالقوه می‌تواند یک ضایعه سرطانی باشد و کرایوتراپی اثر منفی رو آن داشته باشد.
6آیا کرایوتراپی دارای عوارض جانبی است؟
برخی عوارض جانبی ممکن است مشاهده شود، از جمله:
تغییرات رنگ‌دانه‌های پوست (کم شدن یا زیاد شدن آن‌ها)
آسیب عصب‌های بدن (به‌خصوص در محل‌هایی که اعصاب نزدیک سطح پوست قرار دارند، روی انگشتان، ناحیه پشت گوش و مچ دست)
آسیب‌های فولیکول مو به خصوص زمانی که درمان ضایعه در محلی که دارای موهای ضخیم است انجام می‌شود.
7آیا جلسات پیگیری مورد نیاز است؟
یک جلسه ویزیت بعد از 2 الی 4 هفته جهت تائید اینکه تمام ضایعات برطرف شده‌اند و یا اینکه جلسات درمانی بیشتری لازم است، پیشنهاد می‌گردد.